Forklift Ehliyeti Kimler Alabilir?

İş Makinası Operatörlük Belgesi Türlerinden

Forklift Ehliyeti

forklift operatör ehliyeti

Forkiftler; kullanım alanları bakımından, yapısı itibariyle çeşitlilik göstermektedir. İş makineleri içinde farklı aparatlar ve ataşmanlar monte edilebilmesi ile en fonksiyonel iş makinesidir. Genel olarak paletli yüklerin taşınmasında kullanılan forkliftler, bunun yanı sırı döküm atölyelerinde sıcak metal nakleden 360 derece dönebilen pota taşıma aparatları, süpürgeler, kancalar, kepçeler, varil taşıma aparatları gibi birçok alanda güvenli nakliye yapılabilmektedir. Gün geçtikçe büyüyen ticaret hacmi ile ülkemizde birçok firmada çok sayıda forklift kullanılmakta, yer yer forklift sayısı çalışan sayısına eşit sayılara ulaşmakta ve birçok yerde çalışanlarla forkliftler aynı ortamda yan yana çalışmaktadırlar. Bu birlikteliğin emniyetli olabilmesi, iş güvenliğine verilen önemi artırmış, yaşananlar istenmeyen olaylar  ve devletin de yaptırımlarıyla forklift ehliyeti, sağlık raporu gibi işe giriş şartı olarak kabul edilmektedir.

Her bir iş makinesi için bir sertifika

Adaylar için yeni bir iş imkanı, bir başka deyişle her bir sertifika bir üniversite diploması gibi işlevsel ve geçerli belgelerdir. Dolayısıyla erken yaşlarda alınan sertifikalar, toplumsal ve ekonomik hayata adapte olmada çok yardımcı olmaktadır. İş makineleri operatörleri genel olarak bireysel çalışma yanında  grup çalışmasına da uyum sağlayabilen kişilik özelliklerine sahiptirler. Bireysel çalışmanın gerektirdiği özgüven, hızlı karar verme kabiliyeti, cesaret, el göz vücut koordinasyonu ile çalışabilmenin yanında, grup  çalışmasının gerektirdiği yardımseverlik, diğergamlık gibi özelliklerde operatörün işini severek ve güvenli şekilde yapmasını sağlayan önemli faktörlerdendir.

Ülkemizde  az zahmet, az zaman ve az maliyet harcayarak uzun yıllar bir işten geçimin sağlandığı başka bir sektör yoktur. Ayrıca 10 insanın eliyle yapacağı işi makineler ile 1 operatörün daha kısa sürede yapması, kişinin özgüvenini ve kendini güçlü hissetmesini sağlamaktadır. Yeni bir meslek sahibi olmak isteyen, kendini geliştirmek isteyen, madden ve manen olgunlaşmak isteyen kişilere en uygun yol, bir operatör belgesine sahip olmaktır.

Forklift Ehliyeti Nasıl Alınır,

Forklift ehliyeti almak isteyen kişiler öncelikli olarak G sınıfı ehliyet veren ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından G sınıfı İş Makineleri Operatör Belgesi vermeye yetkilendirilmiş kurumlara müracaat etmelidir. İş güvenliği yönetmeliğince istenilen başvuru şeklini ve şartları sağlayan kişiler forklift ehliyeti alabilirler. Bu doğrultuda forklift ehliyeti nasıl alınır sorusunun en doğru cevabı G sınıfı ehliyet veren kurs merkezlerinden alınabilir.

Forklift Ehliyet Süreci

Forklift ehliyeti için gerekli şartlar sağlanıp, başvuru aşaması tamamlandıktan sonra yönetmelikler gereği kişinin mesleki açıdan yeterliliğini ölçebilmek için bir sınav yapılmaktadır. Forklift operatör belgesi için gerekli sınava girerek, başarılı olunduktan sonra kişi direksiyon sınavına tabii tutulur. Eğer, kişinin daha önceden almış olduğu operatör belgesi bulunuyorsa mevcut ehliyetine bu operatörlük belgesini işletebilir. Fakat forklift ehliyeti ve operatörlüğü belgesi aynı anda alınacaksa, G sınıfı ehliyet olarak trafik tescil işlemi yapılır.

 Forklift Ehliyeti İçin Gerekli Koşulların Sağlanması

Forklift ehliyeti için hem başvuru aşamasında hem de ehliyeti alma sürecinde bazı koşulların sağlanması gerekmektedir. Aksi halde, forklift ehliyeti alınamaz ve operatörlük belgesi iş makineleri üzerinde kullanılamaz. Forklift ehliyeti için öncelikli olarak kişi 18 yaşını doldurmuş olmalıdır. Ayrıca, kişi en az ilkokul mezunu olmalı ve diploma belgesini mutlaka başvuru aşamasında yetkililere sunabilmelidir.

Forklift operatörlük belgesi için mutlaka kişi yasalarda öngörülmüş mahrumiyeti göstermemeli, özellikle kanunun 41. maddesi üzerinden bir mahrumiyeti bulunmamalıdır. İş makinesi kullanabilecek şekilde ruh ve beden sağlığının da korunması yine koşulların sağlanması açısından önem taşımaktadır. Ruh ve beden sağlığı ile ilgili durum başvuru aşamasında sağlık raporunun temin edilmesi ile kanıtlanacaktır.

 Forklift Operatörlük Belgesi

G sınıfı ehliyet almak isteyen kişiler, öncelikli olarak operatörlük belgesi alarak ehliyet için başvuru yapabilirler. Böyle bir süreçte, kişi ilkyardım ve trafik ile ilgili sınavlara girerek, direksiyon sınavına operatörlük belgesi için önceden girmiş olduğundan tekrar girmez. Yapılan sınavların başarı ile geçilmesi halinde direksiyon sınavına gerek kalmadan farklı bir ehliyete G sınıfı ehliyeti de işletebilir. Trafik tescil işlemlerinde yürütülecek olan bu süreç, hem G sınıfı ehliyet hem de operatörlük belgesi için yapılabilir.