FORKLİFTİN KAPALI ALANLARDA ÇALIŞTIRILMASI

Forklift seçimi yapılırken, forkliftin çalışacak olduğu şartlar mutlaka dikkate alınmalıdır. Kullanılacak iş alanı, çalışılacak alanın dar olması, kapalı ya da açık olması, zemin durumu ve yük kapasitesi gibi durumlar temel ölçütlerdir.

Forkliftin Kapalı Alanlarda Çalıştırılması

Örneğin akülü forkliftler çok tozlu ve ıslak olan dış ortamlarda çalışmaya uygun değildir. Bunun yanında eksoz emisyonları olmadığı için küçük kapalı alanlarda veya gıda sektöründe kullanım alanı oldukça yaygındır. Ayrıca sessiz olması da avantajlarından biridir. Bununla birlikte dizel forkliftler akülü forkliftlere göre daha ağır şartlarda çalışabilir. Fakat gürültülü olarak çalışır ve ağır eksoz emisyonları mevcuttur.

Benzinli ve LPG’li forkliftlerde de eksoz emisyonları bulunmaktadır. Ancak dizel
motorlarının yüksek sıkıştırma oranları ve yüksek yanma sıcaklığında çalışıyor olması, azot oksit (NOx), ağır hidrokarbon (HC) ve partikül emisyonlarının fazla olmasına neden olmaktadır. Bu sebeple eğer kapalı alanda benzinli, dizel ya da LPG’ li forklift kullanılacaksa bu araçların eksoz sistemlerinde emisyon kontrol sistemleri bulunmalıdır.

Özellikle dizel forkliftlerde katalitik konvertör ve partikül tutucular bulundurulmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu donanımlar araç motoruna üretim aşamasında eklenmektedir. Bunun yanında kapalı alanda eksoz tahliye ve havalandırma sistemleri bulundurulmak zorundadır. Eksoz gazının insan sağlığı üzerinde ağır olumsuz etkileri olduğu unutulmamalıdır.

İş makinesi operatörlük ve forklift ehliyeti hakkında detaylı olarak inceleyebilirsiniz.