FORKLİFT TÜRÜ İŞ MAKİNELERİNİN SINIFLANDIRILMASI

Güç Kaynağı Yönünden
Forkliftler güç kaynağı yönünden dizel, benzinli, LPG’ li (Likit Petrol Gazı) ve akülü (bataryalı) olarak sınıflandırılmaktadır.
Dizel forkliftler
Bu tür forkliftlerin kaldırma kapasiteleri çok yüksek olmasından dolayı tercih edilir. Son derece ekonomik olup zararlı egzoz gaz emisyonları ve gürültü nedeniyle genellikle açık sahalarda kullanılırlar. Konteyner taşımacılığında kullanılanların kapasiteleri 40 tona kadar çıkmaktadır.
Benzinli forkliftler
Benzin ile çalışan forkliftlerdir. Ekonomik olmayışı nedeniyle son dönemlerde kullanılma oranları azalmıştır.
LPG’ li forkliftler
Benzin motorlarının yakıt sistemlerindeki bazı değişikliklerle sıvılaştırılmış LPG kullanan motorlarla tahrik edilir. Kapasiteleri dizel forklifte göre oldukça düşüktür. Egzoz gaz emisyonları benzin ile dizel forkliftlere göre oldukça azdır. Yakıt tankının doldurulması ve değiştirilmesi kolay olmadığından ağır iş dallarında çalıştırılmaları pek uygun değildir. Buna istinaden çevreyi daha az kirletmesi ve ekonomik olması sebebiyle uygulama alanı oldukça geniştir.Not: LPG li forkliftler ile kapalı alanlarda çalışılmaz.
Akülü (bataryalı) forkliftler
Şarj edilebilen akülerle çalışan elektrik motorlarıyla’ da tahrik edilirler. Kaldırma kapasiteleri biraz küçüktür. Oldukça sessiz çalışır, egzoz gazı çıkarmazlar. Özellikle kapalı sahalarda ve insanların çalıştığı yerlerde, gıda işi yapan fabrikalar ve işletmelerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Buna istinaden tozlu ve yağışlı dış ortamlarda kullanılmamaktadır. Kaldırma kapasiteleri 500 kilo gram’ dan 5000 kilo gram’ a kadar değişir. Yarı iletken elektroniğin sağladığı avantajla bu forkliftler şarj edilmeden tam 18 saat aralıksız olarak çalıştırılabilirler.

Dizel forkliftin görünümü

Benzinli forkliftin görünümü

LPG’ li forklift görünümü

Akülü forklift görünümü