Forklift Nasıl Kullanılır?

Forklift türü iş makinaları kullanma

Çalıştıkları müddetçe bizim nakliye taşıma işlerimize tam olarak cevap verebilecek makinelerdir. Bunun içinde makinenin tüm aksamlarının çalışmasına hakim olmalı, özelliklerini bilmeliyiz. Forklifti kullanırken aracın her yeri bizim kontrolümüzde olmalı. Aracın arka köşelerinden çatal uçlarına yanlarına kadar her yeri bizim gözetimimizde olmalıdır. Sürüş sırasında oturuşumuzdan ellerimizi ayaklarımızı nerelere koyacağımıza kadar öz güvenli ve güçlü bir intiba vermeliyiz. Ek olarak taşıma işinde acele etmemeliyiz ve aracımızın kapasitesini aşmamalıyız.

Forklift Ehliyeti

Forkliftlerin genel kısımları ve yapıları kullanım alanlarına göre değişmekle beraber genel olarak şase, motor, asansör sistemi, kumanda kolları, direksiyon sistemi, gaz ve fren pedallarından oluşmaktadır.

Yük taşımada kullanılan paletler, forkliftler de en çok kullanılan ataşman olan forklift çatalının yapısına uygun olarak yapılmıştır. Yük taşırken çatallar, paletin boşluklarında hiçbir yere değmeden hareket etmelidir. Asansör ve çatalları kumanda eden kumanda kolları genellikle 3 adettir. Çatalı kaldırıp indiren kol, asansör sistemini öne ve arkaya yatıran kol ve çatalları sağa – sola kaydıran  kumanda kolu. Kumanda kollarını kullanırken sert ve aceleci hareketlerden kaçınmalıyız. Yükü yere sert bir şekilde indirmemeliyiz. Hidrolik sistem kumanda kolları az harekette az, çok harekette çok hızlı hareket ederler. Ellerimizi bu kollara alıştırmak belli bir zaman alabilir. Ayrıca 2 fren pedalı (soldaki sert ortadaki yumuşak fren olmak üzere) ve gaz pedalı vardır.

Bir yükü raftan veya yerden alırken öncelikle çatalları 20-25 cm kadar kaldırır sonrasında asansörü geriye doğru yatırırız. Buna bom verme hareketi denir. Raftan kurtardıktan sonra yine çatal yüksekliği 20-25 cm kadar olmalıdır. Forklift ile bir yerden bir yere giderken aşırı derecede gaz kullanmamalıyız. Frene basarken aynı zamanda gaza basmamalıyız. Bu hareket aracımızı yoracak ve yakıt sarfiyatını artıcaktır. Forklift kullanırken direksiyon ile çok manevra yapılmamalı her zaman forkliftler için ayrılan en kısa ve en kolay olan yol izlenmelidir. Dönüşlerde araca gerekli açı verilerek engellere çok uzak veya çok yakın dönüş yapılmamalıdır. Paletleri bırakırken ise çatallar düz konuma getirilmelidir. Yumuşak bir sekilde bırakılmalıdır. Yükümüz her zaman değişebilir, kırılgan yüklerde olabilir esnek yüklerde. Operatörler her durumda güvenli bir çalışma sağlamalıdır.