Forklift Ehliyeti Nedir?

Forklift ehliyeti nedir

Ağır yük taşıma araçları için özel ehliyet alımı, son derece önemlidir. Ağır yük taşıma işlemlerinin başarılı bir şekilde gerçekleşmesi için, bu iş için gerekli ehliyetin ve tecrübenin olması gerekir. ‘ Forklift ehliyeti nedir?’ sorusu, bu ehliyeti alacak kişilerin merak ettiği bir sorudur. Can ve mal kaybına neden olabilen ağır yük araçları, ehliyetli kullanılmak zorundadır. Aksi halde, ciddi kazalar meydana gelebilir. 6331 sayılı İş sağlığı ve güvenliği kanunu çerçevesinde, bu ehliyeti almak, kanuni bir zorunluluk haline gelmiştir. Kısacası, bu ehliyet, forklift ağır yük taşıma aracını kullanma iznidir.

 Forklift Ehliyetini Almak İçin Hangi Şartlar Gereklidir?

Bu ehliyeti almak için ilköğretim mezunu olmak yeterlidir. Bunun dışında eğitim şartı yoktur. Sabıka kaydınızın olmaması gerekir. Sabıkası olan kişilere bu ehliyet verilmemektedir. Özellikle, ağır iş makineleri ile ilgili sabıkası olan kişilere bu ehliyet kesinlikle verilmemektedir. Vücut yapısı olarak, her hangi bir engelin olmaması gerekir. Bütün vücut yapısının yerinde ve sağlıklı olması gerekir. Ruh sağlığı bakımından sorunlu olan kişiler, forklift ehliyeti alamamaktadır. Bu aracı kullanma sabır ister ve sinirlerin sağlam olması gerekir.

Çabuk sinirlenen ve aşırı sinirli hareketlerde bulunan kişiler, bu aracı kullanamaz. Saatlerce aynı yükü aynı çizgi üzerinden sağlıklı bir şekilde taşımak için, sabırlı olmak gerekir. Bu nedenle, sürücünün beden ve ruh sağlığının forklift kullanmaya elverişli olduğu belgelenmelidir. Kısacası ‘ Forklift ehliyeti nedir?’ sorusunun cevabı, güvenli forklift aracı kullanma belgesidir. Bütün işverenler, ağır iş makinesi kullanan elemanlarının ehliyet işlemlerini takip etmesi gerekmektedir.

  • Forklift Nasıl Kullanılır Yazımızı İncelemek için tıklayınız

Forklift Ehliyeti Kursunun Mahiyeti Nedir?

Ağır yük taşıma araçları kategorisine giren bu çok kullanışlı ve gerekli aracı, 72 saatlik kurs sonunda verilen ehliyet ile kullanmak zorunludur. Bu kursta, aracın bütün bölümleri ve özellikleri öğretilmektedir. Kursiyerler ‘ Forklift ehliyeti nedir ?’ sorusunu sıkça sormaktadır. Bu ehliyetin kursunda, forklift çeşitleri ve tonaj özellikleri de ders programında bulunmaktadır. Bu kategoride, yükün nasıl alınacağı, nasıl taşınacağı aracın nasıl manevra yapması gerektiği, iş güvenliği, çevredeki insanların güvenliği ve diğer kullanım şartları öğretilmektedir.

Uygulamalı derslerinde bulunduğu kursta, sertifika alanlar, problemsiz bir şekilde forklift kullanımı gerçekleştirebilir. Güvenli ve kazasız forklift aracının kullanımı için gerçekleştirilen bu kurslarla, ehil olmayan kişilerin bu araçları kullanması engellemektedir. Genellikle bu kategoride meydana gelen bütün kazaların en büyük nedeni, sertifikasız kişilerin aracı kullanmasıdır. Sertifikanın yanı sıra, tecrübe de son derece önemlidir. Belli bir tecrübeye sahip olmayan kişiler, tecrübe edinene kadar bu aracı kullanmaması gerekir.

Leave a Reply