FORKLİFTİN EMNİYET SİSTEMLERİ

FORKLİFTİN EMNİYET SİSTEMLERİ

Forkliftlerde bazı emniyet sistemlerinin bulunması zorunludur. Bunlar çarpma ve devrilmelere karşı geliştirilen üst korkuluktur. Üst korkuluk devrilme anında operatörün forklift altında ezilmesini engellemek amacıyla kullanılmaktadır. Ayrıca üst korkuluk kaldırılan yükün çatal üzerinden düşmesi ihtimaline karşı operatörü korumaktadır. Bu sebeple forkliftlerde kesinlikle üst korkuluk bulundurulması gereklidir. Küçük kapasiteli ya da yerden operatörlü forkliftlerde üst korkuluk bulunmayabilir. Bunun yanında forklifte çarpmalara karşı ön korkuluk takılabilir. Ön korkuluk ise hem forklifti hem operatörü darbelere karşı korur.

FORKLİFT EMNİYET KEMERİ

Forkliftlerde operatör emniyeti için emniyet kemeri bulunabilir. Özellikle devrilme durumlarında operatörün forkliftten dışarı düşmemesi için emniyet kemeri kullanılmaktadır. Unutmayınız ki çoğu kez devrilen bir aracın içinde kalmak dışarı fırlamaktan daha iyidir. Emniyet kemeri ile operatörün forklift altında kalması önlenmiş olur. Emniyet kemeri makaralı ise makaranın düzgün çalışıp çalışmadığı mutlaka kontrol edilmelidir.

Geri Vites İkaz Kornası

Forkliftlerde, geri vitese takıldığında ses veren düzenekler kullanılması iş kazasını azaltmaktadır. Ses çevrede bulunabilecek kişiler tarafından rahatlıkla duyulacak kadar güçlü olmalıdır.

FORKLİFT PARK FRENİ

İş bitiminde forkliftin yerinde emniyetli bir şekilde tespit edilmesi için kesinlikle park freni bulunmalıdır.

AYNA

Operatörün yanları ve arkayı rahat görüşü için forkliftte yan ve gerektiğinde iç dikiz aynaları da bulunmalıdır.

UYARI IŞIĞI

Gerekiyorsa forklift üzerine çalışma esnasında sarı ışık konulmalı, çalışma alanında bulunabilecek kişilerin görmesi için değişik yerlere ve araç üzerine uyarı (ikaz) lambası ve ikaz levhaları eklenmelidir.