FORKLİFT ÇALIŞMA PRENSİBİ

HAREKET İLETME SİSTEMİ YÖNÜNDEN FORKLİFTLER

HAREKET İLETME SİSTEMİ YÖNÜNDEN

Forkliftler çalışma prensibine ve hareket iletme sistemine göre dörde ayrılır.

DEBRİYAJLI FORKLİFTLER:

Bu tür forkliftlerin yürüyüş sistemlerinin motordan aldığı dönme hareketini, debriyaj dişli kutusu (şanzıman), şaft, diferansiyel ve aks aracılığıyla tekerleklere iletmesinden ibarettir. Makinelerin çalışması sırasında fazla debriyaj problemleri olduğundan üretici firmalar artık bu tip forkliftleri üretmemektedir.

TORK KONVERTERLİ FORKLİFTLER:

Yürüyüş sistemlerinin, motordan alınan dönme hareketini, tork konverter, şanzıman, şaft, diferansiyel ve aks vasıtasıyla tekerleğe iletilmesinden oluşmaktadır. Dizel, benzinli ve LPG ‘li forklift türleri oldukça yaygın kullanılır. Tork konverterli kavrama sistemi hemen hemen bütün iş makinelerinde kullanılmaktadır. Debriyajlı forkliftlere göre iş makinesi operatörü tarafından kullanımı kolaydır. Bu tür forkliftlerin aynı zamanda şanzımanları da hidroliktir.

HİDROSTATİK FORKLİFTLER:

Klasik yürüyüş sistemi bu forkliftlerde bulunmamaktadır. Kavrama, şanzıman, şaft, diferansiyel gibi hareket iletim elemanları kaldırılmış, bunların yerine hidrostatik pompa ve hidrostatik motor kullanılmıştır. Basınçlı hidrolik yağ ile döndürülen hidrostatik motorlar direkt olarak tekerlekleri döndürür. Basıncı oluşturan hidrostatik yağ pompası ana motordan tahrik alır. Elektrikli modellerde, pompa dönüşü bir elektrik motoru ile sağlanır. İş makinesi Operatörü, hidroliğe yön veren valfleri kumanda ederek aracın ileri ve geri hareketleri sağlar.